WPML_EXPORT - en to ja translation catalogue (1231 entries)

en:  %s translation
ja:  %s 翻訳

en:  - (needs update)
ja: - (要アップデート)

en:  elements
ja: 要素

en: %1$s Translation
ja: %1$s 翻訳

en: %1$s terms (in original language)
ja: %1$s ターム（原語内）

en: %1$sWarning:%2$s You are trying to add a translation using the Fusion Builder Live editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
ja: %1$s警告：%2$sFusion Builder Liveエディターを使用して翻訳と追加するところですが、このサイトはWPML Translation Editorを使用するように設定されています。.

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
ja: %1sは翻訳に関するフィードバックを自動的に受け取れません。%1sウェブサイトにログインし、これらの問題を手動で報告してください。

en: %d feedback was permanently deleted.
ja: %d フィードバックが永久に削除されました。

en: %d feedback was restored.
ja: %d フィードバックが復元されました。

en: %d feedback was trashed.
ja: %d フィードバックが廃棄されました。

en: %d feedback was updated.
ja: %d フィードバックが更新されました。

en: %d feedback were permanently deleted.
ja: %d フィードバックが永久に削除されました。

en: %d feedback were restored.
ja: %dフィードバックが復元されました。

en: %d feedback were trashed.
ja: %dフィードバックが廃棄されました。

en: %d feedback were updated.
ja: %d フィードバックが更新されました。

en: %d items remaining...
ja: 残り%dアイテム...

en: %s (current locale: %s) - suggested locale(s): %s
ja: %s (現在のロケール: %s) - 提案されたロケール(s): %s

en: %s are currently hidden to visitors.
ja: %s は現在ビジターには見えません。

en: %s is currently hidden to visitors.
ja: %s は現在ビジターには見えません。

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
ja: %s があなたのテーマ内に定義されました。言語スイッチャーはテーマのCSSを使用しないとカスタマイズできません。

en: %s is not translated. %sClick here to make this post type translatable.%s
ja: %s は翻訳されていません。 %sこの投稿タイプを翻訳可能にするには、ここをクリックしてください。%s

en: %s is translated via WPML. %sClick here to change translation options.%s
ja: %s はWPMLを通して翻訳されました。 %s翻訳オプションを変更するには、ここをクリックしてください。%s

en: %s item
ja: %sアイテム

en: %s items
ja: %s アイテム

en: %s orphan comments found.
ja: %s オーファンコメントがありました。

en: %sIMPORTANT:%s You are using a version of WooCommerce Multilingual that is not fully compatible with the current WPML version. The %sproducts translation editor has been deactivated%s for this reason.%sPlease upgrade to %sWooCommerce Multilingual 3.8%s to restore the translation editor for products and use all the other functions.
ja: %s重要:%s このWooCommerce Multilingual は最新版のWPMLに完全に対応していません。このため%s製品の翻訳エディターのアクティベーションが解除されました%s。%s製品の翻訳エディターとその他の全機能を復元するには、%sWooCommerce Multilingual 3.8%s にアップグレードしてください。

en: (No title for this post yet)
ja: (この投稿にはまだタイトルがありません)

en: (allowed: %s)
ja: (使用可能: %s)

en: * The clean task may take several minutes to complete.
ja: * 削除タスクは完了まで数分かかることがあります。

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
ja: *あなたのテーマはデフォルト値をWPMLに設定する%s ファイルを含みます。

en: -- Please select --
ja: -- 選択してください --

en: --None--
ja: --なし--

en: --select--
ja: --選択--

en: 1. Content language
ja: 1. コンテンツ言語

en: 1. Translate these strings:
ja: 1. これらのストリングを翻訳します:

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
ja: 重複した投稿を更新中です。

en: 2. Translation languages
ja: 2. 翻訳言語

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
ja: 翻訳が終了したら、ここに戻りメニューを再同期します。これで翻訳されたストリングによりメニューが更新されます。

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
ja: 変更を失わないために、WPMLはこの投稿が別々に翻訳されるように設定します。

en: 3. Language switcher
ja: 3. 言語スイッチャー

en: 4. Compatibility
ja: 4. 互換性

en: 5. Registration
ja: 5. 登録

en: <<< Back
ja: <<< 戻る

en: <i>%s</i> integration
ja: <i>%s</i> 統合

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>\n\t\t\t <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
ja: <p>タクソノミータームのうちには言語間で同期されていないものがあります。このため言語のコンテンツに正しいタグやカテゴリーが設定されていないことがあります。</p>\n\t\t\t <p>タクゾノミーを同期するには、以下のリストのそれぞれの項目を調べ、"タクゾノミー階層をアップデート" ボタンをクリックする必要があります。</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %s and above. To upgrade from version %s, first, download <a%s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
ja: <strong>WPML 通知:</strong> バージョン%s 以上だけがこのバージョンへのアップグレードのサポートを受けます。バージョン%s からアップグレードするには、まず<a%s>2.0.4</a>をダウンロードし、DBアップグレードを行ってから、このバージョンへ行ってください。

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
ja: PHP拡張機能がファイルアップロードを停止しました。PHPはどの拡張機能がファイルアップロードを停止したか確認する方法を提供しません。phpinfo() で読み込まれた拡張機能リストを調べることをおすすめします。

en: A different domain per language
ja: 言語毎の異なるドメイン

en: A memory limit of at least %s is required.
ja: .少なくとも%sのメモリが必要です。

en: A memory limit of at least 128MB is required.
ja: 少なくとも128MBのメモリーが必要です。

en: A page
ja: 1ページ

en: AJAX Error:
ja: AJAX エラー:

en: Above post
ja: 投稿文の上

en: Accordion Item Content
ja: アコーディオンアイテムコンテンツ

en: Accordion Item Label
ja: アコーディオンアイテムラベル

en: Accordion: Content
ja: アコーディオン：コンテンツ

en: Accordion: Title
ja: アコーディオン：タイトル

en: Accordion: content
ja: アコーディオン：コンテンツ

en: Accordion: header content
ja: アコーディオン：ヘッダーコンテンツ

en: Activate
ja: 有効にする

en: Activated
ja: アクティベートされました

en: Activating...
ja: アクティベート中...

en: Active
ja: 有効

en: Add %s
ja: %sを追加

en: Add / Remove languages
ja: 言語追加/削除

en: Add Language
ja: 言語追加

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
ja: 言語をスイッチする時、WPMLにパスさせたいコンマ区切りのURLリスト引数を追加する。

en: Add a language switcher
ja: 言語スイッチャーを追加

en: Add a new language switcher to a menu
ja: メニューに新しい言語スイッチャーを追加する

en: Add a new language switcher to a widget area
ja: 新しい言語スイッチャーをウィジェットエリアに追加します

en: Add a note to the administrator
ja: 管理者にノートを提出

en: Add a note to the translator
ja: 翻訳者にノートを提出
    \n

en: Add menu translation:  %s
ja: メニュー翻訳を追加:  %s

en: Add the following line:
ja: 次のラインを追加してください：

en: Add translation
ja: 翻訳を追加する

en: Add translation to %s
ja: 翻訳を以下に追加する： %s

en: Adding language failed.
ja: 言語追加に失敗しました。

en: Adding translation for: %s.
ja: 次に翻訳を追加しています：%s

en: Additional CSS
ja: 追加のCSS

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
ja: 言語情報がない時はこの情報を投稿やタクゾノミーに追加します。

en: Adjust IDs for multilingual functionality
ja: マルチ言語機能のIDを調整する

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin language
ja: 管理言語

en: Admin replied
ja: 管理者が返答しました

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Affected Taxonomies
ja: 影響されたタクゾノミー

en: Alert Content
ja: アラート内容

en: Alert description
ja: アラート記述

en: Alert title
ja: アラートタイトル

en: All
ja: すべて

en: All Languages
ja: 全ての言語

en: All categories and tags will be translated if possible.
ja: 可能であれば全てのカテゴリーとタグを翻訳する。

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
ja: サイトの全ての言語スイッチャーがこのセクションの設定により影響されます。

en: All languages
ja: 全言語

en: All languages are currently displayed.
ja: 現在、全言語が表示されています。

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
ja: 現在、全言語が表示されています。サイト言語が隠された場合どうするか選んでください。

en: All term names updated
ja: 全ての用語名がアップデートされました

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
ja: WPMLデータをリセットすると全ての翻訳データが失われます。後で取り戻すことはできません。

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
ja: カスタム投稿定義（名前）変更後、既存の翻訳へのリンクを許可します

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
ja: カスタムタクゾノミー定義（名前）変更後、既存の翻訳へリンクする

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
ja: 常にフィードバックを聞く（フィードバックに時間制限なし）

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
ja: 常にブラウザの言語に基づいてビジターをリダイレクトする（翻訳がない場合、ホームページへリダイレクトする）

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
ja: ルートページと特定されたURLを開く操作は以下のエラーのため失敗しました：

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
ja: .問題を報告するためにメールが%sに送られました。フィードバックについてはメールをお調べください。

en: Anchor text: primary content
ja: アンカーテキスト：主なコンテンツ

en: Anchor text: secondary content
ja: アンカーテキスト：2次コンテンツ

en: Animated Headline: After text
ja: アニメ化された見出し：テキストの後

en: Animated Headline: Before text
ja: ヘッドライン動画化：テキストの前

en: Animated Headline: Highlighted text
ja: ヘッドライン動画化：ハイライトされたテキスト

en: Animated Headline: Link URL
ja: アニメ化された見出し： Link URL

en: Animated Headline: Rotating text
ja: ヘッドラインアニメ化：回転テキスト

en: Apply
ja: 適用

en: Apply to all users
ja: 全てのユーザーに適用する

en: Approved
ja: 承認済み

en: Archive Button URL
ja: アーカイブボタンURL

en: Archive Text
ja: アーカイブテキスト

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
ja: 本当にこの言語を削除しますか？%sこの言語に関連するデータはすべて消去されます！

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
ja: 本当に全ての翻訳と言語データをリセットしますか？この操作は元に戻せません！

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
ja: 本当にデフォルトをリセットしたいですか？

en: As early as possible
ja: なるべく早く

en: Ask for feedback about translated content that was %1s in the last %2s %3s
ja: 最後の%2s %3s内の%1s だった翻訳コンテンツのフィードバックを聞く

en: Assign
ja: 指定する

en: Assign translation status to duplicated content
ja: 複製されたコンテンツに翻訳状況を指定する

en: Audio: embed code
ja: オーディオ：コードの組み込み

en: Author Bio
ja: 制作者バイオ

en: Author Link
ja: 制作者リンク

en: Author Name
ja: 制作者名

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
ja: 全てのドメインのユーザーを自動サインイン・サインアウトします。

en: Auto-generated title. Click to edit.
ja: 自動生成タイトル。編集するにはクリック。

en: Automatically clear the cache when strings are translated
ja: ストリングが翻訳されるとキャッシュが自動的に消去されます。

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
ja:  'load_textdomain'を使用し、自動的にテーマの.moファイルをロードする

en: Available
ja: 利用可能

en: Average rating - %s
ja: 平均評価 - %s

en: Back
ja: 戻る

en: Back to languages
ja: 言語に戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景カラー

en: Backwards compatibility
ja: 後方互換

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
ja: 暗号化があなたのホストによりサポートされていないため、データは bse64 アルゴリズムのベーシックな暗号化になります。

en: Because too many %1$s were found, only the first %2$s results are listed. You can refine the results using the Search field below.
ja: 多数の%1$sが見つかったため、最初の%2$s 結果だけが表示されます。下の検索フィールドを使用して結果を絞ることができます。

en: Before adding other languages, please select the language existing contents are written in:
ja: その他の言語を追加する前に、既存の内容を書いた言語を次から選んでください：

en: Below post
ja: 投稿文の下

en: Blockquote: Content
ja: Blockquote: コンテンツ

en: Blockquote: Tweet button label
ja: Blockquote: ツイートボタンラベル

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
ja: サイトのデフォルト言語からのブログ投稿、または存在する場合、その翻訳

en: Blue
ja: ブルー

en: Border
ja: ボーダー

en: Breadcrumbs: home label text
ja: パンくず：ホームラベルテキスト

en: Browser language redirect
ja: ブラウザ言語リダイレクト

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
ja: ブラウザ言語リダイレクトはサイトのインデックスを影響する可能性があります

en: Bulk Actions
ja: 一括アクション

en: Button
ja: ボタン

en: Button: Link
ja: ボタン：リンク

en: Button: Link URL
ja: ボタン：リンクURL

en: Button: Text
ja: ボタン：テキスト

en: Call to Action: Button link
ja: Call to Action：ボタンリンク

en: Call to Action: Button text
ja: Call to Action：ボタンテキスト

en: Call to Action: Heading
ja: Call to Action：見出し

en: Call to Action: Text
ja: Call to Action：テキスト

en: Call to action: button
ja: CTA: ボタン

en: Call to action: description
ja: CTA: 記述

en: Call to action: link
ja: CTA: リンク

en: Call to action: ribbon title
ja: CTA: リボンタイトル

en: Call to action: title
ja: CTA: タイトル

en: Callout: Call to action text
ja: コールアウト：Call to actionテキスト

en: Callout: Heading
ja: コールアウト：見出し

en: Callout: Link
ja: コールアウト：リンク

en: Callout: Text
ja: コールアウト：テキスト

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
ja: 複製が作成できません。翻訳が進行中です。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canvas content
ja: キャンバスコンテンツ

en: Card: anchor link
ja: カード：アンカーリンク

en: Card: anchor text primary content
ja: カード：アンカーテキストの主なコンテンツ

en: Card: anchor text secondary content
ja: カード：アンカーテキストの副次的なコンテンツ

en: Card: back text content
ja: カード：バックテキストコンテンツ

en: Card: front text content
ja: カード：フロントテキストコンテンツ

en: Cards: Read More Text
ja: カード：詳細テキスト

en: Cards: Separator Between
ja: カード：次の間のセパレータ

en: Change
ja: 変更

en: Change default language
ja: 初期設定の言語を変更する

en: Change language
ja: 言語を変更

en: Change menu order for %s
ja: %sのメニュー順序を変更

en: Changing the site's default language can cause some content to disappear.
ja: サイトのデフォルト言語の変更によりコンテンツが一部消失することがあります。

en: Check for orphan comments
ja: オーファンコメントをチェックする

en: Check for updates
ja: アップデートを調べる

en: Checking...
ja: 調べています...

en: Choose a menu
ja: メニューを選択してください

en: Choose a widget area
ja: ウィジェットエリアを選択してください

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
ja: それぞれの言語のビジターがどの内容を見るか、方法を選択してください。

en: Choose language:
ja: 言語を選択：

en: Choose what to do when translating content with this field:
ja: このフィールドの内容を翻訳する時、何をするか選択します：

en: Classic: Read More Text
ja: クラシック：詳細テキスト

en: Classic: Separator Between
ja: クラシック：次の間のセパレータ

en: Clean orphan comments
ja: オーファンコメントを削除する

en: Clean up
ja: クリーンアップ

en: Clear all colors
ja: 全てのカラーをクリア

en: Clear cache now
ja: キャッシュを今すぐ消去する

en: Clear language information and repopulate languages
ja: 言語情報をクリアし、言語を再追加します

en: Clear log
ja: ログをクリア

en: Clear the cache in WPML
ja: WPML内のキャッシュをクリアする

en: Code
ja: コード

en: Color themes:
ja: カラーテーマ：

en: Communication:
ja: コミュニケーション：

en: Compatibility reporting
ja: 互換性報告

en: Complete
ja: 完了

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
ja: 完了: %1$d 投稿は "%2$s"用に処理されました。

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
ja: アクティブなプラグインとテーマ間の適合性設定は日々自動的にアップデートされます。

en: Configure
ja: 設定する

en: Configure WPML
ja: WPMLを設定する

en: Connect this post?
ja: この投稿に関連させますか？

en: Connect with translations
ja: 翻訳に関連づける

en: Contact Form: Button Text
ja: 連絡先フォーム：ボタンテキスト

en: Contact Form: Checkbox Text
ja: 連絡先フォーム：チェックボックステキスト

en: Contact Form: Email Field Placeholder
ja: 連絡先フォーム：メールプレースホルダー

en: Contact Form: Name Field Placeholder
ja: 連絡先フォーム：名前欄プレースホルダー

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
ja: 連絡先フォーム：電話欄プレースホルダー

en: Contact Form: Redirect Link
ja: 連絡先フォーム：リダイレクトリンク

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
ja: 連絡先フォーム：件名欄プレースホルダー

en: Contact Form: Success Message
ja: 連絡先フォーム：成功メッセージ

en: Contact Form: Terms and Conditions
ja: 連絡先フォーム：利用規約

en: Contact Form: Your Message Placeholder
ja: 連絡先フォーム：本文プレースホルダー

en: Contact the translator
ja: 翻訳者に連絡する

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Area: content
ja: コンテンツエリア：コンテンツ

en: Content Slider: Slide call to action link
ja: コンテンツスライダー：スライド Call to Actionリンク

en: Content Slider: Slide call to action text
ja: コンテンツスライダー：スライドCall to Actionテキスト

en: Content Slider: Slide content
ja: コンテンツスライダー：スライドコンテンツ

en: Content Slider: Slide heading
ja: コンテンツスライダー：スライド見出し

en: Copied From the Original
ja: オリジナルからコピー

en: Copy
ja: コピー

en: Copy content from %s
ja: %sからコンテンツをコピーする

en: Copy from original
ja: オリジナルからコピーする

en: Copy from original to translation
ja: 原文から翻訳にコピーする

en: Copy once
ja: 1度コピーする

en: Copy publishing date to translations
ja: 公開日を翻訳にコピーする

en: Copy taxonomy to translations
ja: 分類を翻訳にコピー

en: Copy to all languages
ja: 全ての言語にコピー

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
ja: エラーが発生した時、カスタム投稿タイプの翻訳の投稿タイプ指定を修正します。

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
ja: 翻訳コンテンツに何か起こった時のための正確なタームカウント。

en: Corrected by:
ja: 修正者：

en: Could not fetch the status from %s.
ja: %sから状況を読み込めません。

en: Could not send the report to %s.
ja: %sにレポートを送信できませんでした。

en: Countdown: Label days
ja: カウントダウン：ラベル日

en: Countdown: Label hours
ja: カウントダウン：ラベル時間

en: Countdown: Label minutes
ja: カウントダウン：ラベル分

en: Countdown: Label seconds
ja: カウントダウン：ラベル付き秒

en: Counter: number prefix
ja: カウンター：番号のプレフィックス

en: Counter: number suffix
ja: カウンター：番号のサフィックス

en: Create duplicate
ja: 複製を作成

en: Create root page.
ja: ルートページ作成

en: Creating new tables...
ja: 新規テーブルを作成中...

en: Current content language
ja: 現在の使用言語

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Current language background color
ja: 現在の言語の背景色

en: Current language font color
ja: 現在の言語のフォントの色

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom flag
ja: カスタムフラッグ

en: Custom language switchers
ja: カスタム言語スイッチャー

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
ja: カスタムロケーションにWPMLスイッチャーを挿入

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
ja: もっとオプションが必要ですか？ どのように%sを行うかご覧ください。

en: Custom taxonomies
ja: カスタム分類

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize the language switcher
ja: 言語スイッチャーのカスタマイズ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Data saved
ja: データは保存されました。

en: Date
ja: 日付

en: Deactivate
ja: 無効にする

en: Deactivate WPML Page Builders
ja: WPML Page Buildersを解除

en: Debug information
ja: デバグ情報

en: Default admin language (currently %s)
ja: 初期設定の管理言語 (現在 %s)

en: Default admin language:
ja: 初期設定の管理言語:

en: Default language (currently %s)
ja: 初期設定言語(現在 %s)

en: Default locale
ja: 初期設定ロケール

en: Delete
ja: 削除

en: Delete language switcher
ja: 言語スイッチャーを削除する

en: Delete permanently
ja: 永久的に削除する

en: Deleted comments:
ja: 削除されたコメント：

en: Description
ja: 内容

en: Detailed error log
ja: 詳細のエラーログ

en: Details
ja: 詳細

en: Different languages in directories
ja: ディレクトリ内の異なる言語

en: Disable browser language redirect
ja: ブラウザの言語リダイレクトを無効にする

en: Disable cache for language switcher templates
ja: 言語スイッチャーテンプレートのキャッシュを無効にします

en: Disable this feature
ja: この機能を無効にする

en: Dismiss
ja: 無視する

en: Dismiss this notice.
ja: この通知を無視する。

en: Display Flag
ja: フラッグ表示

en: Display alternative languages in the HEAD section.
ja: 見出し部分で他の言語を表示する。

en: Display hidden languages
ja: 隠れた言語を表示する

en: Display mode for blog posts has changed
ja: ブログ投稿の表示モードが変更されました

en: Display on language:
ja: 言語を表示：

en: Divider Text
ja: デバイダーテキスト

en: Do not make '%s' translatable
ja: '%s' を翻訳可能にしない

en: Do not show it
ja: 表示しない

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Do you really want to remove this item?
ja: 本当にこのアイテムを取り除きますか？

en: Do you want to continue?
ja: 継続しますか？

en: Don't have a key for this site? %sGenerate a key for this site%s
ja: このサイトのキーがありませんか？%sこのサイトのキーを生成する%s

en: Don't translate
ja: 翻訳しない

en: Done
ja: 完了

en: Done!
ja: 完了！

en: Done.
ja: 終了。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Drag and drop the languages to change their order
ja: 順番を変更するには言語をドラッグ＆ドロップしてください

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Dropdown content
ja: ドロップダウンコンテンツ

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate existing media for translated content
ja: 翻訳コンテンツ用に既存メディアをコピーする

en: Duplicate featured image from original
ja: オリジナルからの画像を複製する

en: Duplicate featured image to translations
ja: 翻訳用の画像を複製

en: Duplicate featured images for translations
ja: 翻訳用に掲載画像をコピーする

en: Duplicate media attachments for translations
ja: メディア添付資料を翻訳にコピーする

en: Duplicate the featured images for translated content
ja: 翻訳コンテンツ用に掲載画像をコピーする

en: Duplicate uploaded media from original
ja: オリジナルからアップロードしたメディアを複製する

en: Duplicate uploaded media to translations
ja: 翻訳にアップロードされたメディアを複製する

en: Duplicating featured images. %d left
ja: 掲載画像をコピー中です。残り%d

en: Duplicating featured images: done!
ja: 掲載画像をコピー中です：完了！

en: Duplicating media. %d left
ja: メディアをコピー中です。残り %d

en: Duplicating media: done!
ja: メディアをコピー中です: 完了！

en: Dynamic content string: %s
ja: ダイナミックコンテンツストリング： %s

en: E-mail sent to translation service
ja: 翻訳サービスにメールが送信されました

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
ja: 各ユーザーは管理言語を選択できます。言語のプレファランスは <a href="%s">プロフィールページ</a>に行けば編集できます。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Footer Language Switcher
ja: フッター言語スイッチャーを編集

en: Edit Menu Language Switcher
ja: メニュー言語スイッチャーを編集

en: Edit Post Translations Language Switcher
ja: 投稿翻訳言語スイッチャーを編集

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
ja: ショートコードアクション言語スイッチャーを編集

en: Edit Widget Area Language Switcher
ja: ウィジェットエリア言語スイッチャーを編集

en: Edit feedback
ja: フィードバックを編集

en: Edit language switcher
ja: 言語スイッチャーを編集する

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
ja: 言語編集

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
ja: この表はサイトの言語編集を可能にします。それぞれの行が言語を示します。

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
ja: それぞれの言語に以下の情報を入力する必要があります：

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
ja: コード：

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
ja: 言語を識別する固有の値。1度入力されると、言語コードは変更できません。

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
ja: 翻訳:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
ja: 様々な言語での言語名の表示方法

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
ja: 国旗：

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images.
ja: 言語の横に表示される国旗（オプション）。自分の国旗をアップロードするか、WPML内蔵の国旗画像を利用できます。

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
ja: 初期設定ロケール：

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
ja: これは言語のロケール値を決定します。正しく設定するにはWordPressローカリゼーション名をお調べください。

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
ja: URLをエンコード:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
ja: yes/noはこの言語のURLがエンコード済みであるか、またはASCIIキャラクターを使用するかを決定します（わからない場合‘no’にしてください）。

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
ja: Googleが予想するこの言語のコード。hreflang は少なくとも1つ言語コードを含む（通常、2文字で構成されます）か、国／地域を特定する場合、ロケール名と同じ情報で少々異なる形式になります。カナダ系フランス語のロケールは fr_CAになり、hreflang は fr-caになります。下線の代りにダッシュ (-) を使用し、全ての文字は小文字になります。

en: Edit root page.
ja: ルートページを編集

en: Edit the %s translation
ja: %s 翻訳を編集する

en: Edit this page to add translations
ja: このページを翻訳に追加するために編集する

en: Edit translation
ja: 翻訳を編集

en: Editing language:
ja: 言語編集：

en: Elements to include in the language switcher.
ja: 言語スイッチャーに含まれる要素。

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable Translation Feedback
ja: 翻訳フィードバックを有効にする

en: Enable Translation Feedback module
ja: 翻訳フィードバックモジュールを有効にする

en: Enable cache for language switcher templates
ja: 言語スイッチャーテンプレート用のキャッシュを有効にします

en: Encode URLs
ja: 符号化URL

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
ja: ページに追加するCSSを入力してください。サーバー上のCSSファイルを編集せずに言語スイッチャーのスタイルを付け加える時便利です。

en: Enter textdomain:
ja: テキストドメインを入力：

en: Enter the site key, from your wpml.org account, to receive automatic updates for WPML on this site.
ja: このサイトでWPMLの自動アップデートを受け取るには、wpml.org アカウントからサイトキーを入力してください。

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
ja: ウィジェットのタイトルを入力するか、タイトル無しにしてください。

en: Error
ja: エラー

en: Error adding flag.
ja: フラッグ追加エラー。

en: Error adding native name.
ja: ネイティブ名の追加でエラー発生。

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
ja: %2$sへの翻訳 %1$s追加エラー

en: Error uploading flag file.
ja: フラッグファイルアップロードエラー

en: Error: Language not found.
ja: エラー：言語が見つかりません。

en: Error: No custom field
ja: エラー：カスタムフィールドがありません

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
ja: エラー：WPML Translation Managementプラグインを有効にしてください。

en: Error: Please provide translation action
ja: エラー：翻訳アクションを行ってください

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
ja: エラー：フィールド値が正しくありません。翻訳プレファランスが設定できません。

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
ja: エラー：これはデフォルト言語です。削除できません。

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
ja: エラー：WPML Translation Managementプラグインが開始されません

en: Error: data not saved
ja: エラー：データが保存されませんでした

en: Experimental
ja: 試験的

en: Expiration date for Translation Feedback module:
ja: 翻訳フィードバックモジュールの期間終了日：

en: Failed to update the feedback.
ja: フィードバックのアップデートに失敗。

en: Failed to write file to disk.
ja: ディスクにファイルを書き込めません。

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Feedback list navigation
ja: フィードバックリストナビゲーション

en: Feedback:
ja: フィードバック：

en: File extension not allowed.
ja: ファイル拡張子が許可されません。

en: Finalizing upgrade...
ja: アップグレードを最終化しています...

en: Find how you can update PHP.
ja: PHPアップデートの方法

en: Finish
ja: 終了する

en: Finished
ja: 終了済み

en: First menu item
ja: 最初のメニューアイテム

en: First page
ja: 第1ページ

en: Fix WPML tables collation
ja: WPMLテーブル照合を修正する

en: Fix element_type collation
ja: element_type照合を修正

en: Fix post type assignment for translations
ja: 翻訳の投稿タイプ指定を修正

en: Fix terms count
ja: タームカウントを修正

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
ja: デフォルトのWPテーブルの照合にマッチさせるために、WPMLテーブルのの照合を修正します。

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
ja: この設定があなたのposts.post_typeを変更した場合に備えてicl_translations内のelement_typeコラムの照合を修正します。

en: Flag
ja: 国旗

en: Flip Box: Button link
ja: フリップボックス：ボタンリンク

en: Flip Box: Button text
ja: フリップボックス：ボタンテキスト

en: Flip Box: Description text side A
ja: フリップボックス：記述テキストサイドA

en: Flip Box: Description text side B
ja: フリップボックス：記述テキストサイドB

en: Flip Box: Title text side A
ja: フリップボックス：タイトルテキストサイドA

en: Flip Box: Title text side B
ja: フリップボックス：タイトルテキストサイドB

en: Footer
ja: フッター

en: Footer language switcher
ja: フッター言語スイッチャー

en: For "%s"
ja: "%s"用

en: For WPML components you can receive updates from your %s or automatically, after you register WPML.
ja: WPMLコンポーネントのアップデートは%sから受け取るか、WPMLのご登録後、自動的に受け取れます。

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
ja: WPMLへのアドバンストアクセスまたは完全なアンインストールと全ての言語情報の削除には、%sトラブルシューティング%sページをご使用ください。

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
ja: サポート要員にデバグ情報を聞かれたら、%sデバグ情報%sページをご使用ください。

en: Form: Acceptance Text
ja: フォーム：承認テキスト

en: Form: Button text
ja: フォーム：ボタンテキスト

en: Form: Checkbox Options
ja: フォーム：チェックボックスオプション

en: Form: Email Content
ja: フォーム：メールコンテンツ

en: Form: Email from name
ja: フォーム：メール差出人名

en: Form: Email subject
ja: フォーム：メール件名

en: Form: Email subject 2
ja: フォーム：メール件名2

en: Form: Error message
ja: フォーム：エラーメッセージ

en: Form: Field HTML
ja: フォーム： Field HTML

en: Form: Field label
ja: フォーム：フィールドラベル

en: Form: Field placeholder
ja: フォーム：フィールドプレースホルダー

en: Form: Invalid message
ja: フォーム：無効のメッセージ

en: Form: Next Button
ja: フォーム：次のボタン

en: Form: Previous Button
ja: フォーム：以前のボタン

en: Form: Redirect to URL
ja: フォーム：URLへリダイレクト

en: Form: Required message
ja: フォーム：必要なメッセージ

en: Form: Step Next Label
ja: フォーム：次のステップのラベル

en: Form: Step Previous Label
ja: フォーム：前のステップのラベル

en: Form: Success message
ja: フォーム：成功メッセージ

en: Form: name
ja: フォーム：名前

en: Getting started guide
ja: スタートガイド

en: Go to WPML Network settings.
ja: WPMLネットワーク設定へ行く。

en: Go to previous page
ja: 前ページに移動

en: Go to the first page
ja: 最初のページに移動

en: Go to the last page
ja: 最後のページに移動

en: Go to the next page
ja: 次のページに移動

en: Good news! Your site has no orphan comments.
ja: よいお知らせです！あなたのサイトにはオーファンコメントがありません。

en: Got it
ja: 了解

en: Gray
ja: グレィ

en: Group does not exist.
ja: グループが存在しません。

en: HTML file
ja: HTMLファイル

en: HTTP code: %s (%s)
ja: HTTP コード: %s (%s)

en: Heading
ja: 見出し

en: Heading: Link
ja: 見出し：リンク

en: Heading: Link URL
ja: 見出し：URLのリンク

en: Headline text content
ja: 見出しテキストコンテンツ

en: Hidden languages:
ja: 隠れた言語：

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide language switchers on the root page
ja: ルートページの言語スイッチャーを非表示にする

en: Hide languages
ja: 言語を隠す

en: Hide system fields
ja: システム欄を非表示にする

en: Hide this notice.
ja: この通知を非表示にする。

en: Hierarchy Synchronization
ja: 階層同期

en: Hover
ja: マウスを上に置く

en: How to fix
ja: 修正方法

en: How to handle languages without translation
ja: 翻訳なしで言語を扱う方法

en: How to handle media for new content:
ja: 新規コンテンツのメディアの取扱い方法

en: How to translate Block editor content
ja: Blockエディターコンテンツの翻訳方法

en: I am about to reset all translation and language data.
ja: すべての翻訳と言語データをリセットします。

en: I can see a lot of language errors
ja: 間違いが多い

en: I can't understand anything
ja: 全く理解できない

en: I will add it manually (%1sinstructions%2s)
ja: 手動で追加する（%1s説明%2s）

en: I will clear the cache manually after translating strings
ja: ストリング翻訳後、キャッシュを手動で消去する。

en: Icon Box: Description text
ja: アイコンボックス：記述テキスト

en: Icon Box: Link
ja: アイコンボックス：リンク

en: Icon Box: Title text
ja: アイコンボックス：タイトルテキスト

en: Icon List: Link URL
ja: アイコンリスト：リンクURL

en: Icon List: Text
ja: アイコンテキスト：テキスト

en: Icon link
ja: アイコンリンク

en: Icon style:
ja: アイコンスタイル：

en: Icon: Link
ja: アイコン：リンク

en: Icon: Link URL
ja: アイコン：リンクURL

en: Icon: Text
ja: アイコン：テキスト

en: If some content appears gone, it might be because you switched the site's default language from %s to %s.
ja: コンテンツが消失する場合、サイトのデフォルト言語を%sから%sへ変更したことが原因かもしれません。

en: If you are a human, do not fill in this field.
ja: あなたが人間なら、このフィールドに記入しないでください。

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
ja: Advanced Translation Editorをご使用の場合、進行中の翻訳および既存の翻訳メモリと語彙が失われます。またAdvanced Translation Editorに関連する作業の購入、インボイス、履歴へのアクセスも失われます。

en: If you don't have a WPML.org account or a valid subscription, you can %spurchase%s one and get later upgrades, full support and 30 days money-back guarantee.
ja: WPML.org アカウントまたは有効なサブスクリプションをお持ちではない場合、%s 購入%sしてからアップグレードすることができます。フルサポートと30日返金保証付きです。

en: Image Box: Description text
ja: イメージボックス：記述テキスト

en: Image Box: Link
ja: 画像ボックス： Link

en: Image Box: Title text
ja: イメージボックス：タイトルテキスト

en: Image: Caption
ja: イメージ：キャプション

en: Image: Link URL
ja: イメージ：リンクURL

en: In progress
ja: 進行中

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
ja: このバージョンのWPMLでは、複数言語でタクゾノミータームに同じ名前を付けることができます。言語サフィックスなしで複数言語が同じ名前を表示するには、%d タクゾノミータームをあなたのウェブサイトでアップデートする必要があります。

en: Inactive
ja: 休止中

en: Info
ja: 情報

en: Install
ja: インストール

en: Installed
ja: インストール後

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
ja: 今すぐ有効にする

en: Invalid character in language code.
ja: 言語コードの無効な文字。

en: Invalid language code
ja: 正しくない言語コード

en: Invalid nonce.
ja: 無効なノンス

en: Invalid request!
ja: 無効な要求！

en: Issue tracking in %s
ja: %sでの問題追跡

en: Issues with translations
ja: 翻訳に問題がある

en: It could be improved
ja: 改善の余地あり

en: It is OK
ja: オーケーです

en: It is perfect!
ja: 完璧です！

en: It looks like languages per directories will not function.
ja: このディレクトリの言語は機能していないようです。

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
ja: WPMLが必要とする%1$s 拡張子がインストールされていないようです。 この拡張子のインストール方法はこのリンクを参考にしてください: %2$s.

en: Item cannot be added (parent not translated)
ja: アイテムを追加できません（親が未翻訳です）

en: Item changed position
ja: アイテムが位置を変更しました

en: Item will be added
ja: アイテムが追加されます

en: Item will be copied
ja: アイテムはコピーされます

en: Item will be removed
ja: アイテムが削除されます

en: Job removed
ja: 削除されたジョブ

en: Label translation
ja: ラベル翻訳

en: Language
ja: 言語

en: Language Flag
ja: 言語フラッグ

en: Language Switcher
ja: 言語スイッチャー

en: Language URL format
ja: 言語 URL　フォーマット

en: Language filtering for AJAX operations
ja: AJAX オペレーション用にフィルタする言語

en: Language menu items style:
ja: 言語メニューアイテムスタイル：

en: Language name
ja: 言語名

en: Language name added as a parameter
ja: 言語名がパラメーターとして追加されました

en: Language name in current language
ja: 現在の言語の名前

en: Language of this %s
ja: この %s　の言語

en: Language switcher colors
ja: 言語スイッチャーカラー

en: Language switcher options
ja: 言語スイッチャー･オプション

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
ja: アクション

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
ja: 操作

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
ja: ポジション

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
ja: プレビュー

en: Language switcher style:
ja: 言語スイッチャースタイル：

en: Language switcher type
ja: 言語スイッチャータイプ

en: Languages
ja: 言語

en: Last Update Time could not be determined
ja: 最後のアップデート時間が不明です

en: Last checked on %s
ja: 最後の確認日%s

en: Last menu item
ja: 最後のメニューアイテム

en: Last page
ja: 最後のページ

en: Later in the head section (priority %d)
ja: セクション見出しの後半 (優先度 %d)

en: Learn more
ja: さらに学ぶ

en: Learn more about passing data between domains
ja: ドメイン間のデータパスついて詳しく学ぶ

en: Learn more about translation feedback
ja: 翻訳フィードバックについて知る

en: Leave the text box to auto-save
ja: テキストボックスを自動保存のままにする

en: Legend:
ja: レジェンド：

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
ja: 適切に作動させましょう。%1sWPML support%2sにご連絡になり、次のエラー詳細をお伝えください：

en: Link to home of language for missing translations
ja: 翻訳がないため、言語ホームへリンクする

en: Links to translation of posts
ja: 投稿翻訳リンク

en: List of languages
ja: 言語リスト

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading ...
ja: 読み込み中です...

en: Loading Language Data for {post_name}
ja: {post_name}用の言語データを読み込み中です

en: Localization options
ja: ローカリゼーションオプション

en: Login: Button text
ja: ログイン：ボタンテキスト

en: Login: Password label
ja: ログイン：パスワードラベル

en: Login: Password placeholder
ja: ログイン：パスワードプレースホルダー

en: Login: User label
ja: ログイン：ユーザーラベル

en: Login: User placeholder
ja: ログイン：ユーザープレースホルダー

en: Lottie: Link URL
ja: ロッティー: リンク URL

en: Main Page (no parent)
ja: メインページ（親なし）

en: Make %s the original language for this %s
ja: %sをこの%sの原語に設定する

en: Make '%s' appear as translated
ja: '%s'を翻訳されたと表示する

en: Make '%s' translatable
ja: '%s' を翻訳可能にマークする

en: Make themes work multilingual
ja: テーマを多言語にする

en: Manage Languages
ja: 言語を管理する

en: Manage Media translation
ja: メディア 翻訳を管理する

en: Manage Navigation
ja: ナビゲーションを管理する

en: Manage Sticky Links
ja: スティッキーリンクを管理する

en: Manage String Translation
ja: ストリング翻訳を管理する

en: Manage Support
ja: サポートを管理する

en: Manage Taxonomy Translation
ja: タクゾノミー翻訳を管理する

en: Manage Theme and Plugin localization
ja: テーマとプラグインローカリゼーションを管理する

en: Manage Translation Analytics
ja: 翻訳アナライティクスを管理する

en: Manage Translation Management
ja: 翻訳管理を管理する

en: Manage Troubleshooting
ja: トラブルシューティングを管理する

en: Manage WPML Menus Sync
ja: WPMLメニュー同期を管理する

en: Manage WooCommerce Multilingual
ja: WooCommerce Multilingualを管理する

en: Map: Address
ja: 地図：住所

en: Margin
ja: 余白

en: Mark as fixed
ja: 修正済みとしてマークする

en: Mark as new
ja: 新規としてマークする

en: Max execution time
ja: 最大実行時間

en: Max input vars
ja: 最大入力変数

en: Max memory limit
ja: 最大メモリ制限

en: Media Carousel: link URL
ja: メディアカルーセル： リンク URL

en: Media Translation Documentation
ja: メディア翻訳文書

en: Media attachments
ja: 添付メディア

en: Memory limit
ja: メモリー制限

en: Memory usage
ja: メモリー使用

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Anchor
ja: メニューアンカー

en: Menu Option: auto_add
ja: メニューオプション: auto_add

en: Menu Options will be updated
ja: メニューオプションが更新されました

en: Menu language switcher
ja: 言語スイッチャーメニュー

en: Menu synchronization will sync the menu structure from the default language of %s to the secondary languages.
ja: メニュー同期はメニュー構造を%s のデフォルト言語から第2言語に同期します。

en: Menu(s) syncing complete.
ja: メニュー同期完了。

en: Messages and notifications
ja: メッセージと通知

en: Missing a temporary folder.
ja: 紛失した一時フォルダ。

en: Missing key "%s".
ja: "%s"キーがありません。

en: Missing post ID
ja: 投稿IDがありません

en: Missing step
ja: 不足しているステップ

en: Modal content
ja: モダルコンテンツ

en: Move to trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Multilingual Content Setup
ja: マルチ言語コンテンツ設定

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
ja: 多言語 WordPress

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
ja: とWPML

en: Multiple options
ja: 複数オプション

en: Multisite
ja: マルチサイト

en: Name
ja: 名前

en: Native language name
ja: ネィテイブ言語名

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Needs update
ja: 更新が必要

en: Network settings
ja: ネットワーク設定

en: Never show this
ja: 二度と表示しない

en: New
ja: 新規

en: New Menu Language Switcher
ja: 新規メニュー言語スイッチャー

en: New Widget Area language switcher
ja: 新規のウィジェットエリア言語スイッチャー

en: Next
ja: 次

en: Next >>>
ja: 次>>>

en: Next Label
ja: 次のラベル

en: Next page
ja: 次のページ

en: No
ja: いいえ

en: No %1$s found.
ja: %1$s が見つかりません。

en: No Batch
ja: バッチなし

en: No Translation requests selected.
ja: 翻訳リクエストが選択されていません。

en: No feedback found.
ja: フィードバックが見つかりません。

en: No file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされていません。

en: No menus found
ja: メニューが見つかりません

en: No posts found
ja: 投稿が見つかりません

en: No such post for ID = %d
ja: このID の投稿がみつかりません = %d

en: No translator available for this language pair.
ja: この言語ペアには翻訳者が存在しません。

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
ja: ご心配なく、全機能はWPML String Translationに保存されています。

en: Normal
ja: 普通

en: Not available
ja: 利用不可

en: Not installed
ja: インストール前

en: Not translatable
ja: 翻訳不可能

en: Not translated
ja: 翻訳されていません

en: Not valid
ja: 無効

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
ja: 注：カスタムの分類法やフィールドは異なる投稿タイプ間で共有されます。

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
ja: 注: WPMLを主なサイトでアクティベートするか、ネットワーク上でアクティベートする必要があります。

en: Note: auto-adjust IDs will increase the number of database queries for your site.
ja: 注: 自動調整IDはあなたのサイトのデータベースクエリの数を増加します。

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
ja: 注：カスタム投稿宣言を編集する場合、これを翻訳可能にするためにWPMLを再設定しなくてはなりません。

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
ja: 注：カスタムタクゾノミー宣言を編集した場合、翻訳可能とマークするためにWPMLをを再設定する必要があります。

en: Nothing Found Message
ja: 何もありませんメッセージ

en: Nothing Sync
ja: 何も同期しませんでした

en: Nothing to configure.
ja: 設定するものがありません。

en: Nothing to sync.
ja: 同期するものなし

en: Notice does not exist.
ja: 通知がありません。

en: Notice does not exists.
ja: 通知がありません。

en: Number Counter: Number Prefix
ja: ナンバーカウンター：ナンバープレフィックス

en: Number Counter: Number Suffix
ja: ナンバーカウンター：ナンバーサフィックス

en: Number Counter: Text after number
ja: ナンバーカウンター：ナンバーの後にテキスト

en: Number Counter: Text before number
ja: ナンバーカウンター：ナンバーの前にテキスト

en: Ok
ja: OK

en: Old Name
ja: 旧名

en: One more step before you can translate on %s
ja: %sで翻訳する前に必要なもう1つのステップ

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
ja: 翻訳済みのブログ投稿（決して翻訳言語でデフォルト言語の投稿を表示しない）

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
ja: WooCommerce Multilingualを操作する。設定タブを除くWCML 上の全て。

en: Optional
ja: 任意

en: Order of languages
ja: 言語の順番

en: Original language
ja: 原語

en: Original post:
ja: 元の投稿：

en: Original term
ja: 元のターム

en: Original:
ja: 原語：

en: Other language background color
ja: その他の言語背景カラー

en: Other language font color
ja: その他の言語フォントカラー

en: Overwrite existing translations
ja: 既存の翻訳を上書き

en: Overwrite with %s content.
ja: %s コンテンツで上書きする

en: PHP %1$s and above are recommended. PHP %2$s is the minimum requirement.
ja: PHP %1$sと蒸気をお薦めします。 PHP %2$sは最低要件です。

en: Padding
ja: パディング

en: Page builders options
ja: Page builders オプション

en: Pass arguments via GET (the url)
ja: GET (url)経由で引数をパスする

en: Pass arguments via POST
ja: POST経由で引数をパスする

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
ja: 言語スイッチャーを通してドメイン間のセッション引数をパスする

en: Photo: Link
ja: 写真：リンク

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
ja: 間違いの例を上げ、どのように改善できるか教えてください：

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
ja: 問題を修正するには、%1$s ページへ移動し、"%2$s"をクリックしてください。

en: Please go to the %sPlugins%s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
ja: プラグイン設定の前に%sPlugins%s ページに移動してWPML Multilingual CMSプラグインを有効にしてください。

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
ja: 全ての言語ドメインの管理機能にアクセスするにはログアウトしてから再ログインしてください。

en: Please make backup of your database before using this.
ja: これを使用する前にあなたのデータベースをバックアップしてください。

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
ja: 変更はすべて保存してください。このページを再読み込みしてください。

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
ja: 次のアクションを行う前に、変更した投稿を保存してください！

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
ja: WPMLデータをリセットすると、リモート翻訳サービスに送った翻訳は全て失われます。後で回復することはできません。

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
ja: 現在、タクゾノミータームのスラグを翻訳できますが、%sは可能ではありません。

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
ja: ご注意ください：言語コードは言語を追加した後で変更することはできません。正しいコードを入力するよう確認してください。

en: Please provide a short description of the website so that translators know what background is required from them.
ja: ウェブサイトについて短い説明を提供していただければ、トランスレーターが必要な背景を理解できます。

en: Please rate this translation:
ja: この翻訳を評価してください：

en: Please save the settings first by clicking Save.
ja: まず保存をクリックして、設定を保存してください。

en: Please select what to show for the root url.
ja: ルートURLに表示するものを選択してください。

en: Please update all components which you are using.
ja: ご使用のコンポーネントを全てアップデートしてください。

en: Please, enter required data.
ja: 必要なデータを入力してください。

en: Please, enter valid data.
ja: 正しいデータを入力してください。

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Plural
ja: 複数

en: Position of hreflang links
ja: hreflang リンクの位置

en: Position of link(s):
ja: リンクの位置：

en: Position:
ja: 位置：

en: Post Translation Text
ja: 翻訳後のテキスト

en: Post Translations
ja: 翻訳後

en: Post Types Translation
ja: 投稿タイプ翻訳

en: Post not found
ja: 投稿文が見つかりません

en: Post type and source language assignment have been fixed for
ja: 以下の投稿タイプとソース言語指定が修正されました

en: Post without a title
ja: タイトルなしの投稿

en: Posts Slider: More Link Text
ja: 投稿スライダー：その他のリンクテキスト

en: Posts and pages synchronization
ja: 投稿文とページの同期化

en: Posts: Button Text
ja: 投稿：ボタンテキスト

en: Posts: Cards Read more text
ja: 投稿：カード もっとテキストを読む

en: Posts: Classic Read more text
ja: 投稿：クラシック もっとテキストを読む

en: Posts: More Link Text
ja: 投稿：その他のリンクテキスト

en: Posts: Next Label
ja: 投稿：次のラベル

en: Posts: No Results Message
ja: 投稿：結果はありませんメッセージ

en: Posts: Previous Label
ja: 投稿：以前のラベル

en: Posts: Terms Label
ja: 投稿：タームラベル

en: Preferences saved.
ja: プレファランスが保存されました。

en: Preserve URL arguments
ja: URL 因数を保存

en: Preserving URL arguments
ja: URL引数を保存中

en: Preview update failed
ja: アップデートのプレビューに失敗しました

en: Previous Label
ja: 前のラベル

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Price Table: Button link
ja: 価格表：ボタンリンク

en: Price Table: Button text
ja: 価格表：ボタンテキスト

en: Price Table: Footer additional info
ja: 価格表：フッター追加情報

en: Price Table: Heading
ja: 価格表：見出し

en: Price Table: Period
ja: 価格表：期間

en: Price Table: Ribbon title
ja: 価格表：リボンタイトル

en: Price Table: Sub heading
ja: 価格表：副見出し

en: Price list: title
ja: 価格リスト：タイトル

en: Price table: text
ja: 価格表：テキスト

en: Pricing list: description
ja: 価格リスト：記述

en: Pricing list: link
ja: 価格リスト：リンク

en: Pricing table: Button link
ja: 価格テーブル: ボタンリンク

en: Pricing table: Button text
ja: 価格テーブル: ボタンテキスト

en: Pricing table: Duration
ja: 価格テーブル: 期間

en: Pricing table: Feature
ja: 価格テーブル: 機能

en: Pricing table: Price
ja: 価格テーブル: 価格

en: Pricing table: Title
ja: 価格テーブル: タイトル

en: Private
ja: プライベート

en: Processing translations...
ja: 翻訳を処理中です...

en: Progress: Inner text
ja: 進度：インナーテキスト

en: Progress: Title
ja: 進度：タイトル

en: Quote content
ja: 見積内容

en: Quote: cite content
ja: 見積り：引用内容

en: REST API is disabled, blocking some features of WPML
ja: REST APIが無効で、WPMLの幾つかの機能をブロックしています。

en: REST enabled
ja: RESTが有効です

en: Rate translation
ja: 翻訳を評価

en: Rate translation of this page
ja: このページの翻訳を評価してください

en: Rating
ja: 評価

en: Rating:
ja: 評価：

en: Read how this works
ja: 仕組みをお読みください

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
ja: 翻訳が存在する場合のみ、ブラウザの言語に基づいてビジターをリダイレクトする

en: Refresh
ja: 更新

en: Register
ja: 登録

en: Registration
ja: 登録

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
ja: 閲覧者の言語選択を%s 時間記憶する (24またはその倍数を入力してください)。

en: Remind me later
ja: 後で教えてください

en: Remote XML Config Log
ja: リモート XML 設定ログ

en: Remove %s
ja: %sを削除

en: Remove all messages and notifications
ja: 全てのメッセージと通知を削除する

en: Remove all messages and notifications, for all users.
ja: 全てのユーザーへの全てのメッセージと通知を削除する。

en: Remove comments that don't match the content's language
ja: コンテンツ言語にマッチしないコメントを取り除く

en: Remove debug logs of String Translation cache
ja: String Translation キャッシュのデバグログを取り除きます

en: Remove ghost entries from the translation tables
ja: 翻訳テーブルからゴーストエントリーを削除

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
ja: タクゾノミー名から言語拡張子を取り除く。

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
ja: 'disable_functions'ディレクティブから'filter_var' ストリングを除くか...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
ja: 適切にリンクされなかった項目をWPMLテーブルから削除します。アップグレードの残り、バグ修正、未知の要素をテーブルから消去します。

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
ja: オプションに保管された無効な行を取り除き、管理通知を非表示にします。

en: Rename label to %s
ja: ラベルを次へ改名 %s

en: Replied
ja: 返答済み

en: Reply to admin
ja: 管理者に返答

en: Reply to admin:
ja: 管理者への返答：

en: Reply to translator
ja: 翻訳者に返答

en: Reply to translator:
ja: 翻訳者への返答：

en: Reporting to wpml.org
ja: wpml.orgに報告

en: Reset
ja: リセット

en: Reset and deactivate WPML
ja: WPMLをリセットし、認証を解除する

en: Reset languages
ja: 言語のリセット

en: Reset settings
ja: リセット設定

en: Restore
ja: 復元する

en: Restore default
ja: 初期設定を復元する

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
ja: 無視および非表示のメッセージと通知を復元する。

en: Restore messages and notification
ja: メッセージと通知を復元する

en: Resume Upgrade Process
ja: アップグレードプロセスの再開

en: Retry
ja: 再試行

en: Review
ja: レビュー

en: Reviewed by:
ja: レビュアー：

en: Run Upgrade Process
ja: アップグレードプロセスを実行

en: Running now batch #%d
ja: 実行中のバッチ#%d

en: SEO Options
ja: SEOオプション

en: Save
ja: 保存

en: Scanning Results
ja: 結果をスキャン中です

en: Scanning now, please don't close this page.
ja: スキャン中です。このページを閉じないでください。

en: Search
ja: 検索

en: Search Dropdown: placeholder
ja: ドロップダウン検索：プレースホルダー

en: Search Inline: placeholder
ja: 検索インライン：プレースホルダー

en: Search Modal: placeholder
ja: モダル検索：プレースホルダー

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select Language
ja: 言語選択

en: Select Validation
ja: 検証方法を選択

en: Select a preset
ja: プリセットを選択してください

en: Select bulk action
ja: 一括アクションを選択

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
ja: メニュー内での言語スイッチャー表示方法を選択します。同じレベルに全ての項目を表示するには、"言語リスト" 、現在の言語を親、その他の言語を子として表示するには、 "ドロップダウン"を選択してください。

en: Select the languages to enable for your site (you can also add and remove languages later).
ja: あなたのサイトを有効にする言語を選んでください(その後、言語を追加･削除できます)。

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
ja: 言語スイッチャーを表示するメニューを選択してください。

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
ja: メニューの中で言語スイッチャーを表示する場所を選択してください。

en: Select the position to display the post translations links.
ja: 投稿翻訳リンクを表示する場所を選択してください。

en: Select the style of the language switcher.
ja: 言語スイッチャーのスタイルを選択してください。

en: Select the taxonomy to translate:
ja: 翻訳するタクゾノミーを選択してください：

en: Select the widget area where to include the language switcher.
ja: 言語スイッチャーを含む場所にウィジェットエリアを選択してください。

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
ja: テーマまたはプラグインがWPMLがフィルタするAJAXオペレーションをフロントエンドで使用する場合、このオプションを選択してください。WPMLはJavaScriptを使用してAJAXオペレーションに正しいコンテンツをリターンするクッキーを設定します。

en: Select your language:
ja: あなたの言語を選ぶ：

en: Send
ja: 送信

en: Send to translation the content of raw HTML cells
ja: Raw HTMLセルのコンテンツを翻訳に送る

en: Send to translator
ja: 翻訳者に送る

en: Sent to translation service
ja: 翻訳サービスに送られました

en: Sent to translator
ja: 翻訳者に送られました

en: Set admin language as editing language.
ja: 管理言語を編集言語として設定する。

en: Set language information
ja: 言語情報を設定

en: Set language information for existing media
ja: 既存メディアに言語情報を設定する

en: Set media languages
ja: メディア言語を設定

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
ja: 原文の言語の親ページに従って、親ページを翻訳に設定する

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
ja: 部分的に終了

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
ja: 部分的に終了。

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
ja: 修正が必要なコンテンツがあります：プロセスを繰り返してください。

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
ja: 翻訳案件が更新されました

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
ja: 投稿文を複製としてマークするには、icl_translation_status tableで翻訳状況を複製に設定してください。

en: Setting language to media. %d left
ja: メディア言語設定中。残り%d

en: Setting language to media: done!
ja: メディア言語設定中。完了！

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved
ja: 設定が保存されました

en: Settings updated
ja: 設定更新済み

en: Setup WPML
ja: WPMLの設定

en: Show
ja: 表示

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
ja: アクティブ言語を表示－ドロップダウンでオンにしてください

en: Show Translation Feedback module for these languages:
ja: これらの言語用の翻訳フィードバックモジュールを表示：

en: Show content in:
ja: コンテンツを右記に表示する:

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: Show language switcher in footer
ja: 言語スイッチャーをフッターに表示する

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
ja: 投稿の上または下にリンクを表示し、他の言語を表示します

en: Show on the left side of the screen
ja: 画面の左側に表示

en: Show on the right side of the screen
ja: 画面の右側に表示

en: Show system fields
ja: システム欄を表示する

en: Show this notice.
ja: この通知を表示する。

en: Showing content in:
ja: コンテンツを次で表示：

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
ja: WPML 3.6.0以降、言語スイッチャーはCSS IDを使用せず、CSSクラスは変更されました。これは幾つかのバグを修正し、最新標準に合わせるために必要でした。あなたのテーマまたはカスタムCSSがこれらの旧セレクターを必要としない場合、下位互換性をスキップすることをお薦めします。このオプションは後ほど再アクティベートすることが可能です。

en: Singular
ja: 単数

en: Site
ja: サイト

en: Site Languages
ja: サイトの言語

en: Site key:
ja: サイトキー:

en: Sitemaps for each language can be accessed below. You need to submit all these sitemaps to Google.
ja: 各言語のサイトマップは下からアクセスできます。すべてのサイトマップをGoogleに提出する必要があります。

en: Skip backwards compatibility
ja: 下位互換性をスキップする

en: Skip language
ja: 言語をスキップする

en: Slides: button text
ja: スライド：ボタンテキスト

en: Slides: description
ja: スライド：記述

en: Slides: heading
ja: スライド：ヘッディング

en: Slides: link URL
ja: スライド：URLをリンク

en: Slug
ja: スラグ

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %sClick here to enable.%s
ja: スラグ翻訳は現在WPML内で無効になっています。%s有効にするには、ここをクリックしてください。%s

en: Slugs are currently not translated.
ja: スラグは現在翻訳されていません。

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
ja: スラグは現在翻訳されています。翻訳を編集するには、上記のリンクをクリックしてください。

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
ja: コンテンツの中には全ての言語に翻訳されないものもあります。翻訳が欠如している時、言語スイッチャーに表示したいものを選択してください。

en: Some features related to String Translations may not work correctly without utf8mb4 character.
ja: utf8mb4 文字がないとストリング翻訳に関する幾つかの機能が作動しないことがあります。.

en: Some parameters are missing for this request.
ja: このリクエストには幾つかのパラメーターが紛失しています

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
ja: 問題が発生しました。再試行するか、サポートにお問い合わせください。

en: Start
ja: スタート

en: Started...
ja: 開始されました...

en: Starting number
ja: 開始ナンバー

en: Starting the upgrade process...
ja: アップグレードプロセスを開始中...

en: Starting...
ja: 開始中...

en: Status
ja: 状況

en: Status:
ja: 状況:

en: Sticky
ja: スティッキー

en: Stop showing this message
ja: このメッセージを次回から表示しない

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
ja: AJAX用の言語フィルタに対応するために言語クッキーを保存する

en: Strings for menus will be updated
ja: ストリングメニューが更新されます

en: Style
ja: スタイル

en: Styling the language switcher with additional CSS
ja: 追加のCSS付き言語スイッチャーのスタイリング

en: Subscribe form: Button Text
ja: サブスクライブフォーム：ボタンテキスト

en: Subscribe form: Checkbox Text
ja: サブスクライブフォーム：チェックボックステキスト

en: Subscribe form: Notification Subject
ja: サブスクライブフォーム：通知件名

en: Subscribe form: Redirect Link
ja: サブスクライブフォーム：リダイレクトリンク

en: Subscribe form: Success Message
ja: サブスクライブフォーム：成功メッセージ

en: Subscribe form: Terms and Conditions
ja: サブスクライブフォーム：利用規約

en: Support
ja: サポート

en: Sync
ja: 同期

en: Synchronize comment status
ja: コメント状況を同期

en: Synchronize comments on duplicate content
ja: 複製内容へのコメント同期

en: Synchronize menus between languages.
ja: 言語間でメニューを同期する

en: Synchronize page order for translations
ja: 翻訳用にページの順序を同期する

en: Synchronize page template
ja: ページテンプレートを同期

en: Synchronize password for password protected posts
ja: パスワードで保護された投稿文のパスワードを同期する

en: Synchronize ping status
ja: ping状態を同期

en: Synchronize posts format
ja: 投稿フォーマットを同期

en: Synchronize posts taxonomies
ja: 投稿タクゾノミーの同期

en: Synchronize private flag
ja: プライベート・フラッグを同期

en: Synchronize sticky flag
ja: スティッキーフラッグを同期

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
ja: タクゾノミー階層を以下に従って同期：%1$s 言語。

en: Syncing menus %1 of %2
ja: メニュー%1 の%2 同期中

en: Tab Item Content
ja: タブアイテムコンテンツ

en: Tab Item Label
ja: タブアイテムラベル

en: Table of Contents - Title
ja: 目次－タイトル

en: Tabs: Content
ja: タブ：コンテンツ

en: Tabs: Title
ja: タブ：タイトル

en: Tabs: content
ja: タブ：コンテンツ

en: Tabs: label
ja: タブ：ラベル

en: Target Language
ja: ターゲット言語

en: Taxonomies Translation
ja: タクゾノミー翻訳

en: Taxonomy Translation
ja: タクゾノミー翻訳

en: Taxonomy translation
ja: タクゾノミー翻訳

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
ja: お客様へのテクニカルサポートは %sWPML フォーラム%sを通して提供されます。

en: Tell me more
ja: 詳細を表示

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
ja: WPMLにより多言語サイトを運営していることを世界中にお知らせください(サイトのフッターにメッセージを書いてください) - <a href="%s">もっと読む</a>

en: Term translation
ja: 用語翻訳

en: Testimonial Carousel: Content
ja: お客様の声カルーセル：コンテンツ

en: Testimonial Carousel: Name
ja: お客様の声カルーセル：名前

en: Testimonial Carousel: Title
ja: お客様の声カルーセル：タイトル

en: Testimonial content
ja: お客様の声コンテンツ

en: Testimonial job
ja: お客様の声ジョブ

en: Testimonial name
ja: お客様の声名

en: Testimonial: Heading
ja: お客様の声：見出し

en: Text Color
ja: テキストカラー

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: Text content
ja: テキストコンテンツ

en: Text editor
ja: テキストエディター

en: Text for alternative languages for posts:
ja: 投稿の他言語用のテキスト：

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
ja: 選択していただきありがとうございます。%sPost Types Translation 設定%sで選択はいつでも変更できます。

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
ja: このサイトへのWPMLご登録ありがとうございます。新しいバージョンの用意ができたら自動アップデートを受け取ります。

en: Thank you for your rating and comment!
ja: 評価とコメントありがとうございました！

en: Thank you for your rating!
ja: 評価していただきありがとうございました！

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database.\n\t\t\tThe action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.).\n\t\t\tIt only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
ja: 'リセット' アクションは、データベースからWPML表( 'icl_' prefixがある表)を削除した後でWPMLプラグインの認証を解除します 。\n\t\t\tこのアクションはいかなるコンテンツも削除しません(投稿、タクゾノミーターム等)。\n\t\t\tWPMLが関連づける各コンテンツタイプの翻訳と言語情報だけに影響を及ぼします。

en: The Language code already exists.
ja: 言語コードがすでに存在します。

en: The Language name already exists.
ja: 言語名がすでに存在します。

en: The Media Translation plugin needs to add languages to your site's media. Without this language information, existing media files will not be displayed in the WordPress admin.
ja: Media Translationプラグインはお客様サイトのメディアに言語を追加する必要があります。この言語情報がないと、既存メディアファイルはWordPress管理に表示されません。

en: The URL of the HTML file is required
ja: HTMLファイルのURLが必要です

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
ja: WPML マルチ言語 CMS プラグインは現在有効ではありません。

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
ja: ご使用中のWPML Page BuildersプラグインはWPMLの一部になりました。

en: The WPML plugin can send a list of active plugins and theme used in your site to wpml.org. This allows our support team to help you much faster and to contact you in advance about potential compatibility problems and their solutions.
ja: WPMLプラグインは、あなたのサイトで使用される有効なプラグインとテーマのリストをwpml.orgに送ります。これによりサポートチームが迅速にサポートを行い、互換性問題とそのソリューションについて事前にお知らせします。

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
ja: 全ての既存メニューが言語スイッチャーを持つため、このボタンは無効です。既存の言語スイッチャーでこの設定を編集できます。\n

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
ja: 全ての既存のウィジェットエリアが言語スイッチャーを持つため、このボタンは無効です。既存の言語スイッチャーでこの設定を編集できます。\n

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
ja: サイトにメニューがないため、ボタンが無効です。メニューを追加すれば、後ほど言語スイッチャーをメニュー内で有効にすることができます。

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
ja: このサイトには登録ウィジェットエリアがないためこのボタンは無効です。

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
ja: この%s の現在のコンテンツは永久に失われます。WPMLは%s のコンテンツをコピーし、現在のコンテンツと取替えます。

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
ja: データは %sアルゴリズムで暗号化されます。

en: The default locale already exists.
ja: デフォルトロケールがすでに存在します。

en: The eval() PHP function must be enabled.
ja: eval() PHP関数を有効にする必要があります。

en: The expected value is: %s
ja: 予期される値は: %s

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
ja: PHP5.2 ではファイル拡張子はデフォルトで有効になるため、あなたまたはホストによって無効にされた可能性があります。

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was\n            used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
ja: フィルタ拡張機能はデフォルトでPHP 5.2.0により有効にされています。以前は実験的なPECL拡張機能が使用されましたが\n今後PECLバージョンは使用または更新する必要はありません。（ソース：

en: The following components are not updated:
ja: 以下のコンポーネントがアップデートされました：

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
ja: 移行実行中、以下の例外が発生しました。後ほどお試しになるか、問題が続くようでしたらサポートにお問い合わせください。

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
ja: 以下のタームは選択言語に翻訳が存在しないため、この投稿から接続が外されます。

en: The hreflang already exists.
ja: hreflang は既に存在します。

en: The language %s was deleted.
ja: %s 語は削除されました。

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %s setting in your php.ini or .htaccess files to %s or more.
ja: このページのメニューは他の入力変数を必要とするため、同期しない可能性があります。%s またはその他には、php.ini あるいは.htaccessファイルの%s 設定を変更してください。

en: The remote XML Config Log is empty
ja: リモート XML 設定ログが空です

en: The selected menus have been synchonized.
ja: 選択されたメニューが同期されました。

en: The selected strings can now be translated using the %s string translation %s screen
ja: 選択されたストリングは%s ストリング翻訳%s画面を使用して翻訳できるようになりました

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
ja: タクゾノミー階層はすでに同期されました。

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
ja: タクゾノミー階層が同期されました。

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
ja: このフィールドの翻訳プレファランスはXMLファイルの言語コンフィギュレーションに管理されています。手動で管理する場合、コンフィギュレーションファイルからこの項目を除いてください。

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
ja: 廃棄されたフィードバックは%d 日後に永久に削除されます。

en: The upgrade is complete.
ja: アップグレードが完了しました。

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
ja: アップロードされたファイルは %s バイトを超過します。

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップローされたファイルはphp.ini のupload_max_filesize 要件を超過します。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードされたファイルは部分的にアップロードされました。

en: The web server cannot write to the .htaccess file
ja: ウェブサーバーは.htaccess ファイルに書き込めません

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
ja: WPMLにおけるテーマとプラグインとの互換性

en: Theme and plugins localization
ja: テーマとプラグインローカライゼーション

en: Theme and plugins reporting
ja: テーマとプラグイン報告

en: There are no templates available.
ja: テンプレートがありません。

en: There is content in the following languages but it won't be visible on the site because those languages are not activated.
ja: 以下の言語にコンテンツがありますが、言語が有効にされていないため、サイトに表示されません。

en: There was an error uploading the file, please try again!
ja: ファイルのアップロード中エラーが発生しました。もう一度お試しください！

en: These languages are enabled for this site:
ja: これらの言語がこのサイトで有効です：

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
ja: これらのプラグインはWPMLと互換性の問題があることが知られています:

en: This action is not allowed
ja: この操作は許可されません

en: This can be a result of either:
ja: これは次のいずれかの結果です：

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
ja: 本文書は%sの複製で、WPMLにより維持されています。

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
ja: この機能はPHPファイルを編集せずにテーマを多言語に変更します。

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
ja: この機能はJavascriptを使用します。サイトにJSエラーがないことをお確かめください。

en: This function is available through the Network Admin section.
ja: この機能はネットワーク管理部分から利用できます。

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
ja: サポートチームはこの情報によりあなたのサイトのWordPressバージョン、プラグイン、テーマを確認します。サポートフォーラムで依頼された場合、この情報を提供してください。パスワードまたはその他の機密情報は含まれません。

en: This is a translation of
ja: これは次の翻訳です：

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
ja: これが言語スイッチャーに表示される言語の順序です。

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
ja: この言語セレクターは表示するコンテンツを決定します。特定の言語または全ての言語でアイテムを選択できます。WordPress管理インターフェースの言語を変更するには、あなたのプロフィールで行ってください。

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
ja: これは言語スイッチャーで紛失した言語のような問題を解決します。

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
ja: これは%sがまだ翻訳の問題を知らないために修正できないことを示します。

en: This normally takes a few seconds, but may last up to several minutes of very large databases.
ja: これには通常数秒かかりますが、非常に大きなデータベースでは数分かかることがあります。

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
ja: この操作は原語のコンテンツを翻訳にコピーします。元のコンテンツから開始しながらこの言語で翻訳を続ける目的に使われます。このボタンはエディターにコンテンツが無い時だけ有効になります。

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
ja: この操作はWPMLの言語テーブルを削除し、再作成します。WPMLをインストールしたばかりで、利用可能な言語の完全リストが未表示の場合、使用してください。

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
ja: この操作はWPMLの言語表をリセットし、再インストールします。追加したカスタム言語は取り除かれます。

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
ja: この操作によりこの翻訳は原語と一緒に同期されます。あなたが元の言語を編集すると翻訳はただちにアップデートされます。この言語のコンテンツは原語のコンテンツと常に同一となります。

en: This option is not yet available for Multisite installs
ja: このオプションはまだマルチサイトインストールに使えません

en: This page was translated from:
ja: このページは以下から翻訳されました：

en: This post is already duplicated.
ja: この投稿は既に複製されています。

en: This post is also available in:
ja: この投稿文はここでも読めます:

en: This post is also available in: %s
ja: この投稿文は次の言語で読めます: %s

en: This screen contains the language settings for your site.
ja: この画面にはあなたのサイトの言語設定が含まれます。

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
ja: この設定はwpml-config.xml ファイルによりコントロールされています。アンロックし、この設定を無効にするにはここをクリックしてください。

en: This term has additional meta fields:
ja: このタームには追加のメタフィールドがあります：

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
ja: このテキストは言語リストの前に表示されます。あなたのテキストは実際のリンクのプレースホルダー、ストリング%s を含む必要があります。

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
ja: このバージョンのWPMLは主なアップデートと改善を含みます。

en: This version of WPML will only receive security fixes for the next 12 months
ja: このWPMLバージョンは、次の12か月にセキュリティ修正を受けとります。

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
ja: この問題が修正されると、警告が消失します。

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
ja: これは各投稿の翻訳に同じタクゾノミータームをソースとして指定します。

en: This will be the last version of WPML which works with the currently installed PHP version
ja: これは現在インストール済みのPHPバージョンと作動する最後のWPMLです。

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
ja:  これはテーマの設定によりあなたの言語スイッチャー設定%sをデフォルトに変更します。幾つかのスイッチャーが取り除かれ、幾つかが追加されます。

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
ja: これはコンテンツと違う言語のコメントをチェックします。発見されたら該当するコメントを削除します。これらは 'オーファンコメント 'と呼ばれます。

en: Title
ja: タイトル

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
ja: 他の言語で既に存在するカテゴリーを追加するには <a%s>カテゴリー管理ページをご覧ください</a>

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
ja: %sを簡単に翻訳するには、以下のWPMLコンポーネントを追加する必要があります。

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
ja: 有効にするには、ホストがあなたのウェブサイトのphp.iniファイルを開くか、：

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
ja: ウェブサイトのセキュリティ確認と改善のために、WPMLは以下を使用します

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
ja: 修正するには"%s" を開き、上記のように"デフォルトロケール" 値を設定します。

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
ja: 詳細については、%sに関するドキュメンテーションページをご覧ください。

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
ja: 翻訳の値を同期するには、WPMLの翻訳管理モジュールを有効にしてください。

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
ja: タクゾノミーラベルとスラグを翻訳するには、%s が必要です。

en: Toggle: Content
ja: 切替：コンテンツ

en: Toggle: Title
ja: 切替：タイトル

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
ja: ログインとログアウトの両方でサイトの各言語ドメインにコールが必要なため、使用には若干のパフォーマンスぺナルティが生じます。

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
ja: この機能はドメインの言語を使用するサイトでテーマとプラグインの正しい動作を可能にします。

en: Total
ja: 合計

en: Translatable - only show translated items
ja: 翻訳可能‐翻訳されたアイテムのみを表示

en: Translatable - use translation if available or fallback to default language
ja: 翻訳可能－利用可能な場合、翻訳を使用、でなければデフォルト言語に戻す

en: Translatable custom posts linking
ja: 翻訳可能なカスタム投稿リンク

en: Translatable taxonomies linking
ja: 翻訳可能なタクゾノミーのリンク

en: Translate
ja: 翻訳する

en: Translate existing media in all languages
ja: 全ての言語の既存メディアを翻訳する

en: Translate independently
ja: 個々に翻訳する

en: Translate menu strings and URLs for:
ja: 以下のメニューストリングとURLを翻訳する：

en: Translate this Document
ja: この書類を翻訳する

en: Translated by:
ja: 翻訳者：

en: Translated post
ja: 翻訳された投稿

en: Translating %s? Use the %s table for easier translation.
ja: %sを翻訳中ですか? 簡単な翻訳には %s 表をご使用ください。

en: Translating content created with page builders
ja: ページビルダーで作成されたコンテンツの翻訳

en: Translating media. %d left
ja: 翻訳メディア。残り%d

en: Translating media: done!
ja: 翻訳メディア：完了！

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation (new)
ja: 翻訳(新規）

en: Translation Feedback
ja: 翻訳フィードバック

en: Translation Feedback button on front-end:
ja: フロントエンド上の翻訳フィードバックボタン：

en: Translation Priority
ja: 翻訳優先

en: Translation entry not found for: %d
ja: 次の翻訳入力がみつかりません: %d

en: Translation fixed
ja: 翻訳が修正されました

en: Translation of
ja: 次の翻訳

en: Translation of %1$s
ja: %1$sの翻訳

en: Translation options
ja: 翻訳オプション

en: Translation preferences
ja: 翻訳環境設定

en: Translation rating
ja: 翻訳評価

en: Translation ready to download
ja: 翻訳をダウンロードする準備が完了しました

en: Translation requests cancelled.
ja: 翻訳リクエストがキャンセルされました。

en: Translation to:
ja: 翻訳言語：

en: Translation:
ja: 翻訳：

en: Translations
ja: 翻訳

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
ja: タクゾノミー %1$s ラベルとスラグの翻訳

en: Translator
ja: トランスレーター

en: Translator replied
ja: 翻訳者が返答しました

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Type a post title
ja: 投稿タイトルを入力してください

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
ja: URL リライトがあなたのウェブサーバーで有効になっていません。

en: URLs for menus will be updated
ja: URLメニューが更新されます

en: Unable to remove relationship!
ja: 関係を取り除けません！

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Unknown remote translation service
ja: 不明のリモート翻訳サービス

en: Unknown reviewer
ja: 不明のレビュアー

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
ja: 現在まであなたのサイトは翻訳されていなくても "全てのブログ投稿"を表示するに設定されていました。この機能は現在より完全な翻訳モードに取り替えられました。

en: Untranslated URL %s
ja: 未翻訳の URL %s

en: Untranslated URLs for menus
ja: メニュー用の未翻訳URL

en: Untranslated string %s
ja: 未翻訳のストリング%s

en: Untranslated strings for menus
ja: メニュー用の未翻訳ストリング

en: Update
ja: アップデート

en: Update %s menu option to %s
ja: %sメニューオプションを %sに更新

en: Update %s translation
ja: %s 翻訳をアップデートする

en: Update Taxonomy Hierarchy
ja: タクゾノミー階層をアップデートする

en: Update URL to %s
ja: URLを次へ更新 %s

en: Update term names
ja: 用語名をアップデート

en: Updated Name
ja: アップデート名

en: Upload dir is not writable
ja: ディレクトリアップロードは書込みできません

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
ja: ディレクトリアップロードが行えません。許可を調べてください。

en: Uploads
ja: アップロード

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
ja: あなたはDIVIテーマをご使用中です。翻訳コンテンツに標準エディターの使用を選択されました。

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
ja: 機能のいくつかが作動しない可能性があります。 Translation Editorに切り替えることをお薦めします。

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
ja: 以下に詳細の情報があります：%s

en: Use directory for default language
ja: デフォルト言語にはディレクトリをご使用ください

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
ja: および

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en: and
ja: と

en: Valid
ja: 有効

en: Validate on save
ja: 保存により確認する

en: Version
ja: ヴァージョン

en: Video: DailyMotion URL
ja: 動画： DailyMotion URL

en: Video: Link
ja: 動画：リンク

en: Video: Vimeo URL
ja: 動画：Vimeo URL

en: Video: Vimeo link
ja: 動画：Vimeoリンク

en: Video: Youtube URL
ja: 動画： Youtube URL

en: Video: embed code
ja: 動画：コードの組み込み

en: View post
ja: 投稿を表示

en: Visit
ja: 閲覧

en: WP Menus Sync
ja: WPメニュー同期

en: WPML 3.2 release notes
ja: WPML 3.2 リリースノート

en: WPML Language Switcher
ja: WPML 言語スイッチャー

en: WPML Network Setup
ja: WPML ネットワーク設定

en: WPML Settings
ja: WPML設定

en: WPML Site Languages section
ja: WPMLサイト言語選択

en: WPML Update is Incomplete
ja: WPML アップデートが未完了です

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
ja: WPML管理画面は表示のためにJavaScriptを必要とします。JavaScriptは現在あなたのブラウザでオフになっています。

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
ja: WPMLはあなたのサイトのタクゾノミーを簡単に翻訳できるようにします。翻訳可能と記されたタクゾノミーだけを翻訳可能にします。翻訳するには、ドロップダウンメニューでタクゾノミーを選択し、表示されるタクゾノミータームのリストを使用します。

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
ja: WPML はブラウザの言語に従って、ビジターを自動的にリダイレクトします。

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
ja: 無効にされた PHP拡張子が必要なのでWPMLは機能しません!

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %sShow details%s
ja: WPMLが正常に作動できません。インストレーションまたはサーバー設定の問題があります。  %s詳細を表示する%s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
ja: WPMLはこれらの古いプラグインでは有効になりません：

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
ja: WPMLがリモート翻訳サービスと通信できません。 WPML Translation Managementが有効であることをご確認ください。

en: WPML capabilities
ja: WPML 能力

en: WPML could not create a cache directory in %s
ja: WPMLはキャッシュディレクトリを%s内で作成できません

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
ja: WPMLはあなたのサイトに必要な設定ファイルを読み込めません。

en: WPML could not write in the cache directory: %s
ja: WPML はキャッシュディレクトリ内で書き込めません: %s

en: WPML flag
ja: WPMLフラッグ

en: WPML has been activated for the selected site.
ja: WPMLは選択されたサイトで有効になりました。

en: WPML has been deactivated for the selected site.
ja: WPMLは選択されたサイトから無効にされました。

en: WPML has been reset for the selected site.
ja: WPMLが選択されたサイトでリセットされました。

en: WPML is already registered network-wide.
ja: WPML はネットワーク全体に登録されています。

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
ja: このWPMLはWordPressバージョン 4.4以降を必要とするため、現在無効になっています。

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
ja: WPMLの言語表データが一部ないため、この問題が修正されるまで完全に作動しません。

en: WPML language settings
ja: WPML 言語設定

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
ja: WPMLはフィードバック用にこれらのページを開くため、問題があれば、閲覧者があなたに知らせることができます。

en: WPML love
ja: WPML ラブ

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
ja: WPMLはご使用のテーマとプラグイン翻訳方法を指示する設定ファイルを読み込む必要があります。問題が発生する場合、再試行ボタンをご使用ください。問題が続くようでしたら、WPMLサポートにお問い合わせになり、問題の詳細をお知らせください。サポートが解決のお手伝いをします。

en: WPML needs to set languages to existing media in your site.
ja: WPMLは、あなたのサイトの既存メディアに言語を設定する必要があります。

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
ja: WPMLは投稿のメディア情報をアップデートする必要があります。

en: WPML requires database upgrade
ja: WPMLはデータベースのアップグレードを必要とします。

en: WPML settings
ja: WPML設定

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
ja: WPMLは閲覧者の現在の言語の特定、最後に閲覧した言語、ログインユーザーの言語を特定するためにクッキーを使用します。

en: WPML will be deactivated
ja: WPMLは無効になります

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
ja: この投稿を保存すると、WPMLは%sを%sからコピーします。

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
ja: WPMLはこの投稿を保存する時、このフィールドを%s からコピーします。

en: WPML will no longer synchronize this %s with the original content.
ja: WPMLは現在この%s を元のコンテンツと一緒に同期しません。

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
ja: WPMLはすべての言語情報を初期設定値にリセットします。あなたが追加、編集した言語は失われます。

en: WPML will work on your site, but you will not receive updates. WPML updates are essential for keeping your site running smoothly and secure. To receive automated updates, you need to complete the registration, in the %splugins admin%s page.
ja: WPMLはサイトで作動しますが、この状態ではアップデートを受け取れません。WPMLアップデートはサイトをスムーズかつ安全に実行するために必要です。自動アップデートを受け取るには、%sプラグイン管理%s ページで登録を完了してください。

en: WPML.org account
ja: WPML.org アカウント

en: Waiting for translator
ja: トランスレーター待ち

en: Want to know if recent translations you received have problems?
ja: 最近受け取った翻訳に問題があるか知りたいですか？

en: We automatically created a translation job for the reusable block:
ja: 再使用可能なブロックに翻訳ジョブを自動的に作成しました：

en: We automatically created translation jobs for the reusable blocks:
ja: 再使用可能なブロックに翻訳ジョブを自動的に作成しました：

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
ja: 1リクエストにおいて全てを完了できませんでした。続けるには"アップグレード"ボタンをクリックしてください。

en: What to include in the language switcher:
ja: 言語スイッチャーに含まれるもの：

en: What to show for the root url:
ja: ルートURLに表示するもの：

en: When WPML accesses <a target="_blank" href="%s">%s</a> it gets:
ja: WPML が<a target="_blank" href="%s">%s</a> にアクセスすると、次を取得します:

en: When WPML is activated, the site language should be changed in the %s.
ja: WPMLが有効になると、サイト言語は%sの中で変更されます。

en: When deleting a post, delete translations as well
ja: 投稿文を削除する時、翻訳も削除する

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
ja: タクゾノミー（カテゴリ、タグ、あるいはカスタム）を削除する時、翻訳も削除する

en: When uploading media to the Media library, make it available in all languages
ja: メディアをメディアライブラリにアップロードする時、全ての言語に利用可能にする

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
ja: どのブログ投稿をサイトの翻訳に表示しますか？

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
ja: プラグイン使用中、WPMLはインストーラーを通してサイトに関するデータを共有します。ユーザーからのデータは共有されません。

en: White
ja: ホワイト

en: Widget area
ja: ウィジェットエリア

en: Widget language switcher
ja: ウィジェット言語スイッチャー

en: Widget title:
ja: ウィジェットタイトル：

en: Will be added
ja: 追加されます

en: Will be removed
ja: 取り除かれます

en: WordPress 3.9 or later is required.
ja: WordPress 3.9以降が必要です。

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
ja: WordPress は次の言語に翻訳を自動的にダウンロードすることはできません：

en: WordPress is installed in a directory (not root) and you're using default links.
ja: WordPressはディレクトリ（ルートではなく）にインストールされ、あなたはデフォルトリンクを使っています。

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
ja: WordPress 言語ファイル (.mo) がありません。既存の表示言語を保持します。

en: Wrong nonce
ja: 誤ったノンス

en: Yes
ja: はい

en: You are about to change the language of {post_name}.
ja: {post_name}の言語を変更するところです。

en: You are about to connect the current post with these following posts
ja: これらの投稿に現在の投稿を関連づけるところです

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
ja: この操作は次のサイトのWPMLをリセットします: %s.

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
ja: %3$s内に%1$s を作成中ですが、翻訳されない時も%2$s を表示するよう設定されています。%1$s は%3$s内にのみ表示されることにご注意ください。全てのサイト言語には、あなたがサイトのデフォルト言語 (%4$s) に作成した%2$sのみが表示されます。

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
ja: WPMLネットワーク設定の管理権限がありません。

en: You are running updated %s and %s, but the following components are not updated:
ja: アップデートされた%sと%sを実行中ですが、以下のコンポーネントがアップデートされていません：

en: You are running updated %s, but the following component is not updated:
ja: アップデートされた%sを実行中ですが、以下のコンポーネントがアップデートされていません：

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
ja: 外部URLの使用を試行中です：許可されません。

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
ja: あなたはPHP７を使用しています：時折システムアップデート中に拡張子が取り除かれることがあります。この場合、%3$sをご参照ください。

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
ja: String TranslationなしでWPML Translation Managementを使用されていますが、翻訳によっては正常に機能しないことがあります。Blockエディターからのコンテンツを翻訳する前にWPML String Translationをダウンロードし、インストールしてください。

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
ja: あなたはキャッシングプラグインを使っています。ストリングを翻訳するとき、翻訳を表示すためにキャッシュを消去しなくてはなりません。

en: You can check if some attachments can be duplicated to translated content:
ja: 添付資料を翻訳コンテンツにコピーできるか確認できます。

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
ja: 特定言語のコンテンツをビジターに完全に非表示にし、自分は閲覧できるように設定できます。これにより、進行中の翻訳を見直すことができます。

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
ja: サイトフッターに言語スイッチャーを表示できます。スタイルはここでカスタマイズできます。

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
ja: 投稿前後に投稿翻訳リンクを表示することができます。これらのリンクは以下のように表示されます "この投稿は...でもお読みいただけます"

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
ja: あなたの<a href="%s">プロフィールページ</a>内で表示することができます。

en: You can't do that!
ja: その操作は実行できません！

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
ja: あなたは最近翻訳ジョブを幾つか受け取り、それらはサイトに表示されています。

en: You haven't set your synchronization preferences for these %s: %s. Default value was selected.
ja: %s: %sの同期設定が設定されていません。
    \n初期設定値が選択されました。

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
ja: この拡張子のインストールにはあなたのサーバー管理者またはホスティング会社にお問い合わせください。

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
ja:  %s必要があります。

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
ja: サイトパーマリンクを再保存する

en: You need to configure WPML before you can start translating.
ja: 翻訳を始める前にWPMLを設定する必要があります。

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media translation".
ja: "テーマとプラグインローカリゼーション" と "メディア翻訳"にアクセスするには、少なくとももう１言語を設定する必要があります。

en: You need to deactivate the separate plugin.
ja: 別のプラグインを解除する必要があります。

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
ja: 簡単に翻訳するには、WPMLのTranslation Editorを有効にする必要があります。

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
ja: 全て完了です。これからコンテンツにアップロードする新しいメディアファイルの全ては言語を指定されます。これらはポストエディット画面から自動的に翻訳用に複製できます。

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
ja: WPMLインストールがBlockエディターに問題を起こすことがあります。

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
ja: あなたのブログページが存在しないか、翻訳が%sに公開されていません。

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
ja: あなたのブラウザがクッキーの設定を許可しません。

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
ja: あなたのホームページが存在しないか、%sに公開されていません。

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
ja: メニューにはWPMLのString Translationを使用して翻訳する必要のあるカスタム項目が含まれます。

en: Your php.ini file is located at
ja: php.ini ファイルは次の場所にあります

en: Your rating:
ja: あなたの評価：

en: Your site will not work as it should in this configuration
ja: この設定ではあなたのサイトは正常に作動しません

en: add
ja: 追加

en: add translation
ja: 翻訳を追加する

en: all
ja: 全て

en: any language
ja: 任意の言語

en: day(s)
ja: 日

en: default
ja: 初期設定

en: duplicate
ja: 複製

en: edit terms
ja: タームの編集

en: edit translation
ja: 翻訳を編集

en: eval() availability from Suhosin
ja: Suhosinからのeval()可用性

en: good for menus that display items as a list
ja: リストとしてアイテムを表示するメニューに適しています

en: good for menus that support drop-downs
ja: ドロップダウンをサポートするメニューに適しています

en: hidden
ja: 非表示

en: hide
ja: 隠す

en: in
ja: 言語

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
ja: オプション、メニュー、ウィジェット、フッター、ショートコード内の

en: item
ja: アイテム

en: items
ja: アイテム

en: learn more
ja: もっと学ぶ

en: linked to:
ja: リンク先：

en: loading
ja: 読み込み中

en: local translator
ja: ローカルトランスレーター

en: menu items
ja: メニューアイテム

en: month(s)
ja: 月

en: n/a
ja: 該当なし

en: none
ja: なし

en: not translated in current language
ja: 現在の言語の翻訳なし

en: of
ja: の

en: please enter path: absolute or relative to the WordPress installation folder
ja: パスを入力してください：WordPressインストレーションフォルダへの絶対または相対

en: published
ja: 公開済み

en: published or updated
ja: 公開済みまたは更新済み

en: required version: %s
ja: 必要なバージョン： %s

en: select parent
ja: 親を選択

en: show
ja: 表示

en: some strings might be not registered
ja: ストリングがいくつか登録されていない可能性があります

en: string not registered
ja: ストリングは登録されていません

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
ja: これはあなたの管理言語で、コメントを翻訳する時使用されます。

en: to
ja: から

en: translate
ja: 翻訳する

en: translate the base taxonomy slugs with WPML
ja: WPMLで基礎のタクゾノミースラグを翻訳

en: translating post categories and custom taxonomies
ja: 投稿カテゴリーとカスタムタクゾノミーを翻訳中

en: untranslated
ja: 未翻訳

en: updated
ja: アップデート済み

en: week(s)
ja: 週
